Home ⁄ Dobre życie: motywacja ⁄ Jak budować trwały związek?
WhatsApp Image 2017 10 08 at 12.51.37 783x480 - Jak budować trwały związek?

Jak budować trwały związek?

Trwały związek, które przetrwa burze, nie jest łatwy do zbudowania. Co robić, żeby poprawić swoją relację? Nad czym pracować, a czego unikać w miłości, związku i partnerstwie? Oto kilka elementów o które warto zadbać jeśli marzymy o zbudowaniu długofalowej relacji z drugą osobą.

 

Jak budować trwały związek?

Zacznij od… zaakceptowania samego / samej siebie

Akceptacja drugiej osoby jest bardzo ważna. Jednak równie ważne jest zaakceptowanie samego siebie – takim, jakim się jest. Nie chodzi tu o wspieranie swoich negatywnych cech: nad nimi powinnaś pracować i rozwijać się, by być coraz lepszym człowiekiem. Nie zaprzeczaj jednak samej czy samemu siebie. Nie wypieraj z siebie cech, które tworzą Twoją osobowość.

 

Jeśli uwielbiasz imprezować, ale dla swojego introwertycznego partnera dusisz w sobie chęć spędzania czasu z innymi ludzmi i zostajesz w każdy weekend w domu – po pewnym czasie poczujesz się bardzo nieszczęśliwą osobą. Nie uszczęśliwisz też w ten sposób swojego partnera: to właśnie on odczuje jako pierwszy Twoja frustrację i niezadowolenie. Twój związek ucierpi więc na tym o wiele mocniej, niż gdybyś otwarcie komunikowała / komunikował swoje prawdzie “ja”. Mówiąc prawdę o samym sobie i akceptując samą czy samego siebie możesz być dla swojej drugiej połówki o wiele lepszym wsparciem, inspiracją i pomocą.

 

Okazuj empatię

Czasami zwykłe wysłuchanie drugiej osoby przynosi więcej, niż udzielenie rady. Kiedy partner czy partnerka opowiada Ci o trudnych sytuacjach czy problemach – słuchaj tego, co mówi, i okazuj że słuchasz i rozumiesz. Nie zajmuj się wtedy innymi sprawami, które mogą poczekać. Nie ma nic gorszego niż zwierzanie się komuś, kto zamiast nas posłuchać, wybiera oglądanie meczu czy przeglądanie Facebooka. Tak potraktowana osoba straci ochotę na szczerą rozmowę – teraz i w przyszłości.

 

Bycie wysłuchanym przynosi poczucie zrozumienia, pomaga przetrwać trudne chwile. Upewnij partnera, że kiedy opowiada Ci o trudnej sytuację – widzisz ją jego czy jej oczami, i opowiadasz się po jego (czy jej) stronie. Bądź lojalny we wsparciu. Okazuj współczucie i zrozumienie. Nawet jeśli masz inny pogląd na sprawę która dla Twojego partnera jest problematyczna, zadbaj o to, żeby partner miał poczucie, że proponujesz inne rozwiązanie dla JEGO / JEJ dobra, i że cały czas jesteś w jego (czy też w jej) drużynie

 

Szanuj swojego partnera

To brzmi jak truizm albo nudna lekcja w szkole, ale każdy z nas doskonale czuje kiedy jest, a kiedy nie jest szanowany. Przerywanie komuś wypowiedzi, lekceważenie opinii, podważanie zdania – czy to w rozmowie domowej, czy w towarzystwie prowadzi do okropnego uczucia bycia nieszanowanym przez swojego partnera. Nie rób tego.

 

Twój partner to własnie ta osoba, którą wybrałeś / wybrałaś aby spędzić z nią swoje życie (a przynajmniej jego sporą część). Jeśli chcesz być dla niego / dla niej kimś ważnym, nie traktuj go (jej) jakby był zwykłym głupkiem. Patrzenie komuś w oczy, uśmiech, słowa “Dziękuję”, “Przepraszam”, życzenia dobrego dnia sprawią, że Twój partner / partnerka będą naprawdę czuć się szanowani i docenieni w waszym związku.

 

Zadawaj pytania

Nie zakładaj że wiesz najlepiej, co chce czy co myśli Twój partner lub partnerka. Nie potrafisz czytać w cudzych myślach – nikt z nas tego nie potrafi. Bez względu też, jak długo trwa Wasz związek, nie znasz też drugiej osoby w 100%. Każdy z nas się zmienia – być może Twój partner nagle zaczął lubić kawę, choć zawsze pił tylko herbatę? Zadawaj pytania, żeby móc być pewnym że naprawdę wiesz, co sprawia że Twój partner czuje się szczęśliwy.

 

Zadbaj o Wasz częsty kontakt fizyczny

I nie chodzi tylko o seks. Bliskość między wami budują też czułe gesty, przytulenie, pocałunki. Ludzie, którzy często są przytulani i dotykani w czuły, przyjazny sposób, czują się bardziej zdrowi i szczęśliwi – potwierdza to wiele badań. Pracujcie nad tym, żeby pogłębiać to uczucie i budować coraz trwalsze nici porozumienia i wzajemnej akceptacji.

 

Pogłębiaj wspólne zainteresowania

Wspólne pasje i zainteresowania łączą, a wspólne spędzanie czasu w sposób lubiany przez obydwie strony związku to najlepsza praca na rzecz szczęśliwej relacji, jaka możecie wykonać. Uczcie się od siebie nowych rzeczy, przeżywajcie wspólnie nowe doświadczenia. Dzielcie się wzajemnie uczuciami, jakie wyzwala w Was wspólnie dzielone hobby. Wszystko, co pozwala Wam się wspólnie rozwijać, jest dobrym bodźcem dla szczęśliwego związku, w którym obydwie strony czują się szczęśliwe.

 

Zostaw sobie margines przestrzeni osobistej

Wiele rzeczy robicie wspólnie, ale zadbajcie też o to, by każde z was miało też własną przestrzeń osobistą. Jest ok mieć własne koleżanki czy kumpli, z którymi spotykasz się sama / sam, bez towarzystwa partnera. Jest w porządku mieć własne hobby i zainteresowania, rozwijane poza przestrzenią związku. Dobry, zrównoważony związek zapewnia obydwu partnerom poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Nie wszystko musicie robić razem. Odskocznia od codzienności, przebywanie w towarzystwie innych osób sprawią, że tym bardziej będziecie doceniać to, co Was łączy.

 

Szanuj prywatność drugiej osoby

Tajemnica korespondencji, prawo do prywatności to nie puste hasła, ale prawdziwy warunek szczęśliwego związku. Byłaś / byłeś w przeszłości zdradzana, masz uraz o którym trudno zapomnieć? Przepracuj to trudne doświadczenie: na własną rękę albo z pomocą specjalisty. Nie przenoś tego na związek, w którym jesteś teraz. Zazdrość, podejrzliwość i ciągła kontrola to potężne siły, które są w stanie zniszczyć nawet bardzo dobry związek.

 

Jeśli jednak podejrzewasz, że jesteś zdradzana lub zdradzany – zadbaj o zdobycie dowodów i zakończ związek, który Cię unieszczęśliwia. Nie potrzebujesz bycia z kimś, kto Cię nie szanuje. Osoba zdradzająca nigdy się nie zmieni – marnotrawisz z nią czas, zamiast poszukać kogoś, kto w pełni Cie doceni.

 

Pamiętaj o dobrych momentach

Wspólnie wspominajcie dobre chwile. Celebrujcie wspomnienia. Wspólne zdjęcia w waszym otoczeniu – na półce, ścianie, w ramkach czy na pulpicie komputera to nie tylko sentymentalne pamiątki. To wspomnienie które ciągle przypomina, jak cudownie jest Wam razem. Ten widok zachęca Was do powtórzenia wspólnych doświadczeń, podczas których obydwoje czuliście się doskonale.

 

Zgadzasz się z tym, co napisałam? O może masz inne wskazówki dla osób, które chcą pracować nad wzmocnieniem swoich związków? Zostaw pod tym wpisem komentarz albo po prostu napisz do mnie: także, jeśli masz problem nad którym chcesz się skupić. I oczywiście koniecznie zapisz się do mojego NEWSLETTERA!

 

Ściskam serdecznieAgata Aaronson coaching miłości trenerka związków

 

Podoba Ci się ten tekst? Podziel się nim z innymi:
follow subscribe - Jak budować trwały związek?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PageLines