Home ⁄ Dobre życie: motywacja ⁄ Jak poradzić sobie z odrzuceniem?
Jak radzić sobie z odrzuceniem, jak przestać być samotnym

Jak poradzić sobie z odrzuceniem?

Rozczarowanie w miłości – kto tego nie przeżył? Brak zaangażowania drugiej strony, kiedy Ty dajesz z siebie wszystko, potrafi zaboleć bardzo mocno: nawet, jeśli wasza znajomość jest bardzo krótka. Jak poradzić sobie z faktem, że nasze uczucie nie zostało odwzajemnione?

 

Odrzucona przez faceta, olany przez dziewczynę

Umówiłaś się na randkę (jeśli jesteś facetem – podstaw tu swoją męską wersję). Wszytko wydawało się w porządku – mieliście wspólne tematy, śmieszyły was podobne historie. Wydawało Ci się, że jego ciekawi Twoje życie, a Ty byłaś zainteresowana jego osobą. Wydawało Ci się, że następne spotkanie jest przesądzone. Ale on więcej nie napisał, nie zadzwonił i nie odezwał się.

 

Pisać? Olać? Prowokować? Sprawdź co najlepiej zrobić,
jeśli ON nie odpisuje

 

Albo inaczej. Na początku nie podobał Ci się aż tak bardzo, ale kiedy spędziłaś z nim trochę czasu uznałaś, że może warto lepiej go poznać. Wiedziałaś (czy też wiedziałeś) że Twoje zainteresowanie nim nie jest pełne. Ale postanowiłaś pozwolić pracować czasowi i zobaczyć, co z tego wyniknie. A tymczasem – on nagle przestał pisać, przestał dzwonić i kompletnie zamilkł.

 

A może on jest już zajęty? Zobacz, jak to sprawdzić. 

 

Jak poradzić sobie z odrzuceniem?

Jeśli spotkało Cię coś takiego, wiesz jak głębokie mogą to być rany. To nie boli aż tak bardzo jeżeli spotkało Cie to po raz pierwszy. Albo jeśli przydarzyło Ci się coś takiego kiedyś, dawno temu. Ale jeżeli angażujesz się i starasz, a w zamian dostajesz upokarzające milczenie – Twoje serce staje się coraz bardziej ciemne od blizn, które nie chcą się goić.

 

Zaczynasz myśleć “Dlaczego ZAWSZE mnie to spotyka”, i nie chcesz już tak chętnie umawiać się ani spotkać z nowymi osobami. Nawet jeśli zaczynasz z kimś randkować, gdzieś w głębi Twojego serca cały czas kryje się strach i przeświadczenie, że prędzej czy później zostaniesz znowu odrzucona. I kiedy znowu to się dzieje – czujesz smak klęski, gorycz i porażkę, i boisz się, że to uczucie już nigdy Cię nie opuści.

 

Nie pozwól się ranić

Jak możesz obronić się przed takimi emocjami? Jak możesz sprawić, żeby Twoje serce nie cierpiało aż tak bardzo, i nie pokrywało się jeszcze większą ilością blizn? Nie możesz przecież wywrzeć żadnego wpływu na zachowanie ludzi, z jakimi się spotykasz. Nie jesteś w stanie sprawić, żeby dostrzegli w Tobie tą wspaniałą i niepowtarzalną osobę, jaką jesteś.

 

Możesz jednak zmienić sposób, w jaki będziesz odbierać zachowanie raniących Cię ludzi wobec Ciebie samej. Jeśli podczas spotykania się i randkowania z nowymi ludzmi jesteś miła i hojna w uczuciach – nie zmieniaj tego. Nie stawaj się chłodna, zdystansowana i oceniająca tylko dlatego, że zostałaś potraktowana źle. Cyniczne traktowanie innych nie przyniesie Ci miłości: nawet jeśli kusi się, by odegrać się za wszystkie upokorzenia i odrzucenia, jakie odebrałaś.

 

Uświadom sobie jednak, że Twoje bycie miłą i hojną w dawaniu miłości nie sprawi, że on odpłaci tym samym. Nie obwiniaj się za to. To nie Twoja wina. Nie mogłaś wiedzieć że on tak się zachowa, póki się nie zaangażowałaś. Nie musisz zmieniać swego zachowania. “Kochaj wszystkich ludzi, ufaj nielicznym, nikomu nie wyrządzaj krzywdy” – napisał William Shakespeare. Podczas spotkań z płcią przeciwną pozostań sobą, nie oczekuj jednak od nikogo by reagował i zachowywał się tak jak Ty. Oddzielenie Twoich własnych zachowań i oczekiwać od tego, jak zachowują się i czego oczekują inni ludzie uchroni Twoje serce przed wieloma niepotrzebnymi ranami.

 

Ściskam Cię serdecznie, a jeśli wciąż nie mam Cię zapisanej czy zapisanego w newsletterze – tu jest LINK, gdzie możesz to zrobić. Do usłyszenia

Agata Aaronson coaching miłości trenerka związków

Podoba Ci się ten tekst? Podziel się nim z innymi:
follow subscribe - Jak poradzić sobie z odrzuceniem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PageLines